Suvi on vaikselt lõppemas, puudel on märgata värvi vahetavaid lehti ning hommikud muutuvad kargemaks. Paljudel on puhkused lõppenud ning jõudnud tagasi kontorisse istuma. Ometi tahaks veel viimast päikest nautida, sahistades jalgu kuldsetes lehtedes. Laadida ennast täis võimalikult paljudest vitamiinidest.

Ümberlülitumine töörežiimile võib nii mõnelegi peavalu valmistada: ees ootavad pimedamad ajad, pikad tööpäevad. Stressitase hakkab juba tõusma, kui pilk heita aina pikenevasse to do listi.

Kuidas aidata oma töötajatel lülituda ümber töörežiimile ja samas nautida veel viimaseid päikeselisi päevi?

Too oma meeskond vahelduseks loodusesse. Alustage päeva asjaliku seminari või koolitusega, edasi kerge lõunasöök, millele järgneb aktiivne tegevus looduses koos meeskonnatööga. Päeva lõpetab lõõgastav saun, mis viimasedki pinged kehast välja viib. Järgmisel päeval on kogu meeskond motiveeritumana ja ühtsemana valmis tööd tegema. Lisaks veel ka muhedad mälestused ühiselt veedetud päevast.

Kõigele sellele lisanduvad mitmed plussid nii töötajale kui ka tööandjale:

    • Suurem motivatsioon tööd teha. Kui inimestele antakse võimalus aeg-ajalt kontorist välja saada, tõuseb nende motiveeritus kohustusi edukalt täita. Oluline on see, et tööülesanded oleksid korrektselt tehtud, mitte kellast kellani kontoris istumine. Lisaks meeskonnatöö väärtustamine ning panustamine oma meeskonna toimimisse.
    • Vähem stressi. Looduses olles aeg nagu peatuks ning töö tegemine läheb värskes õhus hoopis ladusamalt. Seeläbi tõuseb rahulolu tööga ja ka produktiivsus. Seda kinnitavad uuringud.
    • Tugevam immuunsüsteem. Sagedasem värskes õhus viibimine tugevdab immuunsüsteemi, kuna suureneb D-vitamiini hulk organismis. Tähendab, organism on vastupidavam haigustele. Paraja koguse D-vitamiini olemasolu organismis on tervise seisukohast mitmes mõttes väga tähtis. D-vitamiin tugevdab luid, ennetab südame-veresoonkonna haigusi ja mõningaid vähivorme ning parandab isegi aju tööd. Et enamiku D-vitamiinist sünteesib organism kokkupuutel päikesevalgusega, on väga oluline veeta aega värskes õhus. On ju kasulikum kõigile, kui talvisel ajal on immuunsüsteem tugevam ega tegelikkuses ei soovita haigena kodus istuda.
    • Parem keskendumisvõime. ljas värske õhu käes viibimine suurendab organismis hapniku hulka, mis ei ole hea mitte ainult füüsilise suutlikkuse, vaid ka vaimse võimekuse seisukohalt. Värske õhk teeb meele selgeks, suurendades keskendumisvõimet. Peale värskes õhus viibimist on tunne palju krapsakam ning töötajad on valmis rinda pistma ülesannetega.
    • Loominguline tõuge. Õues olemine suurendab ka loomingulisust. Utah’ ja Kansase ülikooli uuringute tulemused kinnitavad, et inimesed, kes on veetnud 4 täispikka päeva looduses, suutsid lahendada loomingulised testid 50% parema tulemusega. Väljas tegutsemine annab meile rohkem ideid, nii et õues käimine on parim otsus päevadel, mil tuleb olla vaimselt tippvormis.
    • Rõõmsam meeleolu. Pimedam aeg on enamasti halvim aeg neile, kes kannatavad depressiooni all. Külmad, pimedad ja lühikesed päevad teevad tuju tihtipeale väga halvaks, kuid seda saab täiesti ennetada (või vähemalt leevendada), veetes aega õues. Füüsiline tegevus koos loomuliku valgusega on väga tõhus viis depressiivse meeleolu peletamiseks. Õues käimine võib tõsta ka õnnehormooni serotoniini taset organismis, sest serotoniini tase on tihedalt seotud hapniku hulgaga, mida organism saab.

 

 

Algallikas: Seitse põhjust, miks peaksid rohkem õues käima

 

Raudsilla pererahvas 2019

Comments are closed.